Logotyp
Visa sökformulär
Bildläraren Anna Granberg som fick Pedagogiska priset 2016 och eleverna Stephan Hall och Linnea Lindgren i ES15 på Carlforsska gymnasiet diskuterar kring ett konstverk.

Bildläraren Anna Granberg som fick Pedagogiska priset 2016 och eleverna Stephan Hall och Linnea Lindgren i ES15 på Carlforsska gymnasiet diskuterar kring ett konstverk.

Nominerade till Pedagogiska priset 2017

De här personerna och enheterna är nominerade till Pedagogiska priset 2017.

Nominerade till förskolenämndens pris

  • Linda Gullberg, Apalby förskola
  • Karin Jansten, Jessica Johansson och Carolina Johansson, Arkens förskola
  • Bifrostens förskola
  • Sara Bergström och Linda Bjällerstedt, Bjurhovdasmyckets förskola
  • Avdelningen Nalle Puh, Dingtuna Förskola
  • Åsa Söderkvist, Emaus förskola
  • Eva Johansson, Förskolan Gunghästen
  • Avdelningen Hagen, Gäddeholms förskola
  • Madeleine Carlsson, Håkantorps förskola
  • Jessica Osorio, Håkantorps förskola
  • Iréne Eriksson, Kvicksunds förskola
  • Malin Jäderlund, Korsängens förskola
  • Kristiansborgs förskola
  • Charlotte Andersson, Källans förskola
  • Emelie Lorentsson, Källans förskola
  • Maria Gidlöf, Lövuddens förskola
  • Norrängens förskola
  • Sara Kättström och Madeleine Pettersson, Rådjurets förskola
  • Rösegårds förskola
  • Mona Brandberg, Johanna Lek och Ann-Catrin Lundqvist, Tillberga förskola
  • Tortuna förskola
  • Maria Månnson, Västerängens Naturförskola

Nominerade till grundskolenämndens pris

  • Maria Trossing, Apalbyskolan
  • Annika Sundström, Barkaröskolan
  • Maria Hising, Blåsboskolan
  • Ann-Louise Jonsson, Emausskolan
  • Eva Segerström, Emausskolan
  • Maria Larsson, Fryxellska skolan
  • Marie Lundell, Irstaskolan
  • Linda Andersson, Lövängsskolan
  • Yvonne Gustavsson, Petterbergsskolan
  • Irmeli Niskanen, Rotundaskolan
  • Enrico Langguth, Skallbergsskolan
  • Enrico Langguth och Henric Nilsson, Skallbergsskolan
  • Jessica Kropp och Sofia Lillberg, Skallbergsskolan
  • Arbetslag förskoleklass, Tortunaskolan
  • Johanna Malmer Wallenius, Viksängsskolan

Nominerade till utbildnings- och arbetsmarknadsnämndens pris

  • Jonas Westerholm, ABB Industrigymnasium
  • Lillemor Eriksson, Astar
  • Susan Hull, Carlforsska gymnasiet
  • Camilla Bernövall, Carlforsskas Ekonomi och handelskola
  • Sami Häkkila, Edströmska gymnasiet
  • Gymnasieenheten, Skultuna kommundelsnämnd
  • Sebastian Gurenwacht, Rudbeckianska gymnasiet
  • Boel Nohre Carlsten, Rudbeckianska gymnasiet
  • Anna-Maria Lind, Rudbeckianska gymnasiet
  • Lars-Olov Strömberg, Rudbeckianska gymnasiet
  • Maria Vickerius, Rudbeckianska gymnasiet

Om Pedagogiska priset

Nomineringarna behandlas av en förslagskommitté som består av chefer, elever, föräldrar samt representanter från facket och näringslivet. Priset delas ut av förskolenämnden, grundskolenämnden, utbildning- och arbetsmarknadsnämnden. Pristagarna kallas personligen till en prisceremoni i november.

Har du frågor? Kontakta Lena Våglund, lena.vaglund[a]vasteras.se eller 021-39 18 84, Barn- och utbildningsförvaltningen.

Publicerad 2017-10-26 08.34

Senast ändrad 2017-10-26 16.13