En man som sitter på en stol och spelar gitarr medan en man står bakom och håller för hans öron. På bilden som har en gul bakgrund finns bland annat texten Sommar mix 2025.

Sommarmix – jazz & visor

  • Kultur
  • Barn och familj
  • Senior
  • Ungdom

Två gitarrer/Två temperament. Sånger som känns, ger glädje och minnen. Lars Hedberg och Gunnar Paulson kommer på kärt återseende med ett extra somrigt program där de satt samman era favoriter. Det blir en mix av sånt som ni känner igen från olika tider och genrer.

Datum: 06 augusti 2025

Tid: 15:00 - 16:00

Stadsdel: Rönnby

Plats: Rönnby mötesplats, Släggkastargatan 1

Pris: Gratis

Gunnar Paulson är professionell musiker, flamencogitarrist och gitarrpedagog som medverkat på flera skivinspelningar. Gunnar spelar med stor känslighet och sätter en egen prägel på sin musik.

Lars Hedberg är en av Sveriges bästa Bellmantolkare, skriver egen musik och text och har även gjort sig känd för sina framföranden av andras verk. Genom åren har både Gunnar och Lars medverkat i radio och TV vid flera tillfällen.

Medverkande: Lars Hedberg och Gunnar Paulson

Längd på programmet: Cirka 30 minuter

Läs mer om artisten här:

Lars Hedberg

Spelschema:

Onsdag 6 augusti klockan 15.00: Rönnby mötesplats

Evenemanget är en del av satsningen Kultur för äldre, men alla åldrar är välkomna.

Länk till hela sommarens program.

Rekommenderade kalenderhändelser

    Sidan uppdaterades den