Full action i köket under förra årets tiokampstävling i Riga

Bild från förra årets AEHT-tävling i Riga, i köket under tiokamp i matlagning. Fotograf: VESK, Litauen

AEHT - Internationella tävlingar inom mat och dryck

  • Skola och utbildning
  • Ungdom

Gymnasieelever från flera av Europas hotell- och restaurangskolor tävlar i 14 olika grenar som har kopplingar till deras branscher. Några av dessa är publika och kan ses live den 5 och 6 november.

Datum: 05 november - 06 november 2025

Tid: 08:00 - 18:00

Plats: Västerås kongress, samt Tranellska gymnasiet

Pris: Gratis

Västerås står i år värd för den 38:e upplagan av AEHT – en internationell tävling och konferens för gymnasieskolor inom hotell- och restaurangbranschen. Arrangörer är Tranellska, Västerås stad i samarbete med AEHT. Cirka 460 deltagare från hela Europa för att tävla i 14 olika grenar inom matlagning, service och dryckeshantering. Konferensen och tävlingarna pågår mellan 3-8 november men de publika delarna av tävlingarna hålls den 5 och 6 november.

Årets konferens har ett vikingatema som lyfter regionens rika historia och koppling till internationella möten – då som nu.

Publika tävlingar 5 och 6 november

Tävlingarna pågår 5-6 november på Tranellska gymnasiet och Västerås kongress. Alla som vill är välkomna att titta på tävlingarna live på plats. Det är drop-in och ingen anmälan behövs.

Tävlingarna pågår löpande under dagen mellan 08.00-18.00, med reservation för kortare pauser mellan tävlingsmomenten och byte av tävlingsdeltagare.

På Västerås kongress kan du se tävlingarna i:

  • cocktailblandning
  • frukt- och grönsaksskulpturering
  • barista (kaffekunskap).

Vid Tranellska gymnasiet hålls utomhustävling:

  • tiokamp i matlagning över öppen eld och murika.

Tävling i cocktailblandning

Upplev spänningen när 25 lag från olika skolor och länder tävlar i cocktailkonst! Se hur de tävlande förbereder både klassiska och egna drinkar från en hemlig korg. De bedöms på professionalism, yrkesskicklighet och samarbetsförmåga. Missa inte chansen att se kreativiteten flöda.

Tid: 5 och 6 november, mellan 08.00 och 18.00.
Plats: Västerås Kongress, våning tre.

Kvinna i vikingaklänning blandar cocktails, skapad av AI.

Bilden är AI-genererad

Tävling i frukt- och grönsaksskulpturering

Under två dagar kommer eleverna att tävla i lag om två och karva fantastiska mönster i mango, melon och kålrabbi. Med knivskarp precision skapar de konstverk som bedöms på teknik och noggrannhet. Med hjälp av penna och tidigare bilder arbetar de mot klockan för att skapa sitt mönster. Upplev en unik tävling där kreativitet och precision står i centrum!

Tid: 5 och 6 november, mellan 08.00 och 18.00.
Plats: Västerås Kongress, våning 2.

En viking karvar en pumpa. AI-genererad bild

Bilden är AI-genererad

Tävling i baristakunskap

Se hur unga talanger tävlar i baristagrenen i 16 olika lag. Här får de tävlande tillreda och servera espresso, cappuccino, V60 och en unik signaturdrink som ska innehålla kaffe. De bedöms på tillredning, smak, balans, presentation och samarbete. Upplev den intensiva atmosfären och få en inblick i den professionella kaffevärlden.

Tid: 5 och 6 november, mellan 08.00 och 18.00.
Plats: Västerås Kongress, första våningen.

AI-genererad vikingabild där kaffe görs.

Bilden är AI-genererad

Tävling i tiokamp i matlagning

Kom och se elever tävla i utomhusmatlagning där de skapar två lyxiga Amuse-Bouche: en modern svensk klassiker och en rätt med lokal råvara. Med rökning, grillning över öppen eld och lokalproducerad gin och förutbestämda råvaror presenterar de även en varmrätt för domarna. Lag om tre tävlar under tidspress och bedöms på teknik, smak, utseende och hygien. Inspireras av kreativ matlagning i det fria!

Tid: 5 och 6 november, mellan 08.00 och 18.00.
Plats: Tranellska gymnasiet, utomhus vid Sjöhagsvägen 4.

Vikingar lagar mat utomhus över murika, skapad av AI.

Bilden är AI-genererad

For participants for the conference and competitions

See more information at the website for the event:

The international website for the event



Bild över staden Västerås i solnedgång med AEHTs logotyp och datum för konferensen 3-8 november. 

Rekommenderade kalenderhändelser

    Sidan uppdaterades den