Följ med på en musikalisk resa genom countryklassiker och svenska favoriter när Bosse “Bob” Sjöbom hyllar Cacka Israelsson och Johnny Cash.

Musikunderhållning: Från Gamle Svarten till Ring of fire med Bo Sjöbom

  • Kultur
  • Senior

En hitkavalkad med det bästa av Cacka Israelsson och Johnny Cash. Cacka Israelsson var Sveriges första countrysångare och samtida med den amerikanska artisten Johnny Cash. I den här konserten bjuder Bosse “Bob” Sjöbom på en hitkavalkad av de två, samt några egenskrivna låtar i samma stil.

Konserten är en del av en större satsning som heter Kultur för äldre. Vill du hitta fler av dessa konserter kan du söka på Kultur för äldre i kalendern.

Datum: 09 juni 2026

Tid: 15:00 - 16:00

Stadsdel: Skultuna kommundel

Plats: Vallonens mötesplats, Vallonvägen 15-17, Skultuna

Pris: Gratis

Mer information

Bosse turnerar över hela landet och kallas ibland för “Sveriges Johnny Cash” för sin röst som nästan är kulsligt lik countryikonens röst. Under konserten bjuder han på en rad välkända låtar som Gamle Svarten, En sliten grimma, Walk the line, Ring of fire och andra klassiker. Han spelar även egna låtar i samma stil.

Bosse Sjöbom är en väletablerad låtskrivare och artist från Sundsvall som turnerar över hela landet. Han vann även Country-SM 2018 tillsammans med trion Bob, Hank and Joe.

Fika finns att köpa.

Varmt välkommen!

Sidan uppdaterades den

Rekommenderade kalenderhändelser