Så jobbar vi med miljö och klimat
Västerås stad har en viktig roll i klimatarbetet genom vårt ansvar för till exempel energiplanering, samhällsplanering och tekniska anläggningar. Staden har även ett viktigt ansvar att påverka utvecklingen i samhället.
Nyheter
-
26 juni 2025
Företagsveckan i augusti – satsning på företagsklimatet
I augusti är det dags för Företagsveckan i Västerås – en satsning på företagsklimatet där politiker och tjänstepersoner inom Västerås stad tillsammans besöker 100 företag.
-
24 juni 2025
Vad händer på grusplanen på Pettersberg i sommar?
Varje år får invånarna i en utvald stadsdel chans att påverka hur området kan bli tryggare och trivsammare. I år är det Pettersbergs tur, och nu har du som boende möjlighet att tycka till.
-
19 juni 2025
Första spadtaget för ABB Robotics Campus på Finnslätten är taget
Det nya campuset ska byggas på Fredholmsgatan i den södra delen av Finnslätten. Campuset ska bli en arbetsplats för 1300 personer och ett nav för innovation, teknik och utveckling.
-
4 juni 2025
Nu bygger vi nya cykelöverfarter
För att göra det enklare och tryggare att ta cykeln bygger vi nu nya cykelöverfarter längs ytterligare huvudcykelstråk.
Det här händer
-
27 augusti 2025
Stadsvandring i Västerås västra kvarter
En stadsvandring i västra delen av Västerås centrum.
-
3 september 2025
Stadsvandring i Västerås södra kvarter
En stadsvandring i södra delen av Västerås centrum.
-
10 september 2025
Stadsvandring i Västerås norra kvarter
En stadsvandring i norra delen av Västerås centrum för att fira Byggnadsvårdsåret 50 år.