Så jobbar vi med vård och omsorg
Västerås stad ansvarar för att ge trygg och god vård. Vi står också inför en befolkningsutveckling som innebär att färre ska ta hand om fler. Här kan du läsa om hur vi utvecklar verksamheten och jobbar förebyggande för att möta framtidens behov av vård och omsorg.
Behöver du stöd eller hjälp?
Nyheter
-
7 april 2026
Folkfest på Rocklunda i helgen
Lördagen den 11 april väntas många glada och förväntansfulla människor till Västerås och Rocklunda. Då är det allsvensk hemmapremiär för VSK Fotboll mot IF Elfsborg från Borås på Hitachi Energy Arena klockan 15.00. Dessutom är det semifinal i innebandy mellan Rönnby Tigers och Team Thorengruppen från Umeå i Mälarenergi Arena på lördag klockan 16.00. Samtidigt pågår Mälarenergi Cup fredag–söndag 10–12 april. Det är en av Sveriges största ungdomsturneringar, med 269 innebandylag som håller till i flera av de andra arenorna på Rocklunda.
-
30 mars 2026
Engagera dig i en förening!
Nu kan föreningar efterlysa hjälp från allmänheten via föreningsregistret i systemet Interbook Go. Det kan handla om funktionärer till ett arrangemang, ledare till ett ungdomslag eller uppdrag i styrelsen. Den som är intresserad anmäler sitt intresse direkt till föreningens kontaktperson.
-
27 mars 2026
Ny handlingsplan och nya sidor om arbetet mot hemlöshet
Nu har individ- och familjenämnden beslutat om handlingsplan mot hemlöshet 2026–2030. Planen tar ett helhetsgrepp om hemlöshetsfrågan och kopplar för första gången ihop arbetet mot hemlöshet med stadens långsiktiga bostadsförsörjning. Samtidigt lanseras nya sidor under “Så jobbar vi med” om hur staden förebygger och motverkar hemlöshet.
-
20 mars 2026
Konstmuseet öppnar igen tisdag 24 mars
Uppdaterat måndag 23 mars: Västerås konstmuseum har varit stängt i helgen på grund av tekniska problem med belysningen i utställningshallarna och i entrén. Nu är problemet löst. Tack för er förståelse och varmt välkomna åter från och med imorgon tisdag 24 mars!
Det här händer
-
3 april 2026
Påsklovets roligaste aktiviteter – gratis i lovkalendern
Bad, ridning, judo, teater, musik, påskpyssel och innebandy är bara några av alla de över hundra aktiviteter som finns med i lovkalendern inför påsklovet. Besök kalendern för att hitta massa gratisaktiviteter för olika åldrar och intressen.
-
14 april 2026
Nämnden för idrott, fritid och förebyggande sammanträder den 2026-04-14
Sammanträdet inleds med allmänhetens frågestund, max 15 minuter. Välkommen Åhörare som vill lyssna på den del av mötet som är öppen för allmänheten hämtas i Stadshusentrén senast 10 minuter före mötets början.
-
14 april 2026
Medelsvensson under 700 år
Föredrag om Medelsvensson under 700 år – vilka var de, vilka egenskaper hade de?