Val till kommun, region och riksdag
Söndag den 13 september 2026 är det val till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Västerås kommer att ha 98 valdistrikt på valdagen och mottagning av förtidsröstning på 15 platser.
Nyheter
-
15 juni 2026
Västerås stad deltar i Almedalen för att lyfta Mälardalens roll i Sveriges utveckling
Som en av arrangörerna bakom Mälardalsarenan medverkar Västerås stad i Almedalen 2026. Syftet är att diskutera tre kritiska nutids- och framtidsfrågor som är av största vikt för att Mälardalen ska fortsätta utvecklas och vara motor för svensk tillväxt och konkurrenskraft.
-
28 maj 2026
Kraftig klättring i Svenskt Näringslivs ranking av företagsklimatet
Västerås stad fortsätter att stärka företagsklimatet i kommunen. I årets ranking från Svenskt Näringsliv klättrar Västerås hela 60 placeringar, från plats 209 till 149 i landet. Bland Sveriges 25 största kommuner placerar sig Västerås nu på tionde plats.
-
4 maj 2026
Så kan partier få namnvalsedlar distribuerade till vallokaler
Valnämnden har fått ett uppdrag från kommunfullmäktige att distribuera namnvalsedlar till röstningslokaler och vallokaler vid allmänna val. Partier som vill ha namnvalsedlar distribuerade till vallokalerna under förtidsröstningen och till valdagen ska anmäla det via e-tjänsten och följa de instruktioner som finns i e-tjänsten.
-
17 april 2026
Botswana-besök avslutar 14 års samarbete om avfall
En delegation från Gaborone i Botswana besöker den här veckan Västerås. Besöket avslutar ett snart 14-årigt samarbete med fokus på kunskapsutbyte mellan städerna. Samarbetet har bland annat bidragit till utvecklade miljöbodar i Västerås, organiserad källsortering och nya återvinningsstationer i Gaborone samt samarbete med skolor och invånare i båda städerna.
