Tidplan och historik för nya resecentrum
Byggandet av nya resecentrum kommer ske i två etapper där etapp 1 är först ut. Planerad byggstart för nya busstorget är början av 2026.
Byggnation i olika etapper
%2006-PLATFORM_VIEW-WITH-WAITING-ROOM_webb.webp)
Etapp 1 kallas Sigurdspassagen och ligger där dagens stationshus ligger. Den byggs i samband med Trafikverkets första ombyggnation av bangården.
Den första etappen ska klara kapacitetsbehoven fram till minst år 2040 och kommer att upplevas som en färdig byggnad. I etapp 1 byggs också stadens nya busstorg. Etapp 1 kan börja byggas när Trafikverket har säkrat finansiering för ombyggnationen av bangården, med perronger och spår.
Januari 2026
Planerad byggstart för det nya busstorget. När det är utbyggt kommer det att få en fördubblad kapacitet och resenärerna får bättre väderskydd och närhet till service.
Oktober 2025
Annexet som ligger nordost om centralstationen rivs. Det har tidigare inhyst bland annat biluthyrning. Rivningen är en del av det förberedande arbetet inför bygget av det nya busstorget. Området runtom annexet stängs av med byggstaket.
Februari 2025
Västerås stad har tecknat avtal med entreprenören In3prenör AB om att de ska bygga etapp 1 av nya resecentrum, Sigurdspassagen. I avtalet ingår projektering och produktionsplanering för första delen av den nya stationsbyggnaden och ett nytt busstorg.
Avtal tecknat för bygget av nya resecentrums första etapp - Västerås
Mars 2024
Detaljplanen för resecentrum vann laga kraft.
Historik och tidsresa
Är du nyfiken på hur resan fram mot vårt nya resecentrum har sett ut? Här hittar du en sammanfattning av viktiga händelser.

Mer om Västerås nya resecentrum
Kontakta projektgruppen för Mälarporten och Nya Resecentrum
Har du frågor eller funderingar välkommen att höra av dig till oss. Vi svarar så snart vi kan!
malarporten@vasteras.se


%20LANDSCAPE_17.20%20UPDATED.webp)
%20230222_KOPPARBERGSV%C3%84GEN%2016.25_UPDATED_2.webp)
