Arbetsmarknadsenheten, Mimer och Frihet på cykel lär vuxna att cykla.
Arbetsmarknadsenheten, Mimer och Frihet på cykel (Cykelfrämjandet) har gått ihop för att lära vuxna att cykla. Det är första gången denna typen av kurs hålls i Västerås.

Arbetsmarknadsenheten i Västerås Stad, Mimer och Cykelfrämjandet ( Frihetpåcykel) ordnar tillsammans cykelkurser för nybörjare under under sommaren på Pettersberg. Frihet på cykel har annordnat dessa kurser runt om i landet i tio år men det är första gången som de håller kursen i Västerås.
- Frihet på cykel kontaktade Arbetsförmedlingen som kontaktade mig. Jag kontaktade Mimer som hade en toppenlokal där de kunde ha cyklarna och bra område att cykla på. Just nu lär sig ungefär 40–60 främst kvinnor att cykla, säger Reidun Andersson på Arbetsmarknadsenheten som har hållit ihop projektet.
Att kunna cykla ger deltagarna större frihet att röra sig runt i staden och öppnar upp möjligheter för deltagarna att söka flera jobb som har krav på att man ska kunna cykla. Att det är så många kvinnor som deltar gör också att deras inkludering i samhället ökar och att de på lättare sätt kan ta sig runt självständigt.
- Att kunna cykla är en av grunderna till att kunna få vissa arbeten men också för inkluderingen att kunna ta sig fram på ett lätt sätt mellan områdena i staden, säger Ulrika Holmer, enhetschef för Arbetsmarknadsenheterna.
Rekommenderade nyheter
Sidan uppdaterades den