Invigning av Sommar i Vasaparken!
Onsdagen den 18 juni kl 12.00 inviger vi Vasaparken för årets sommaraktiviteter! Det är fjärde året som Västerås stad tillsammans med Citysamverkan arbetar för att aktivera Vasaparken under sommartid.
Onsdagen den 18 juni kl 12.00 inviger vi Vasaparken för årets sommaraktiviteter! Det är fjärde året som Västerås stad tillsammans med Citysamverkan arbetar för att aktivera Vasaparken under sommartid.
Under förra året färdigställdes en ny aktivitetsyta i parken, bakom konstverket Musikanterna, och det är den plats vi utgår från. Här finns solstolar, spel eller filtar att låna. Det finns spel för alla åldrar, till exempel kubb, schack och backgammon.
”Trygg och rolig mötesplats”
Malin Appelkvist, planerare på teknik och fastighetsförvaltningen Västerås stad, och samordnare av Sommar i Vasaparken, säger:
– Det känns kul att fortsätta med den här satsningen som både skapar meningsfulla arbetstillfällen för ungdomar och samtidigt roliga och kostnadsfria aktiviteter för barn under sommarlovet. Vi vill skapa en trygg och rolig mötesplats i parken där alla är välkomna.
Öppettider
Parken är öppen dygnet runt. I sommar blir det aktiviteter för barn och vi finns på plats under vecka 25–32 måndag till fredag klockan 10–18 och lördag klockan 11–16. På söndagar och helgdagar håller vi stängt.
Aktiviteterna leds av Fritidsgården Centralens personal tillsammans med feriearbetande ungdomar. (Vid ihållande dåligt väder blir det aktiviteter i Växhuset.)
Läs mer om aktiviteter på sommarplatserna i city: Sommarplatser i city - Västerås
Rekommenderade nyheter
Sidan uppdaterades den