Beredskapsveckan Västerås
22 till 28 september deltar Västerås stad i den nationella Beredskapsveckan, en kampanj initierad av Myndigheten för samhällsskydd och beredskap (MSB). Syftet är att stärka vår gemensamma motståndskraft vid kriser och samhällsstörningar. I år är temat ”Du är en del av Sveriges totalförsvar”.

Illustration: Tobias Flygar
Under veckan genomför vi övningar inom kommunen och bjuder in dig som invånare att lära dig mer om hur du själv kan bli bättre förberedd – hemma, på jobbet och i vardagen.
Det här gör Västerås stad under Beredskapsveckan
Västerås stad har ett ansvar för att samhället ska fungera även under kris. Därför övar vi på olika delar av vår krisberedskap under veckan. Vissa aktiviteter sker internt, andra kan du som invånare delta i eller ta del av:
- Vi finns på plats vid Ica Maxi Hälla onsdag kväll 24 september – kom och prata om hemberedskap!
- Biblioteken i Västerås delar ut information och material om hur du kan förbereda dig.
- Vi övar på att öppna en trygghetspunkt – en plats dit invånare kan vända sig vid en allvarlig störning.
- Onsdag 24 september på förmiddagen övar vi vid Fiskartorget där vi sätter upp våra översvämningsbarriärer. Deltar gör bland annat Mälarenergi, Räddningstjänsten Mälardalen och våra större entreprenörer.
- Våra skolkök deltar i övningar under hösten kopplade till beredskap och matförsörjning. Skolorna övar också analog undervisning.
Så kan du förbereda dig
Att vara förberedd handlar inte om att oroa sig – utan om att ta ansvar. Genom att klara dig själv 7 dagar utan till exempel el, vatten eller internet hjälper du också andra som behöver stöd i en krissituation.
Besök vår webbsida Trygg och säker – där finns:
- Vår beredskapsbroschyr att ladda ner
- Tips för hemberedskap
- Information om trygghetspunkter
Ladda ner appen Mitt Västerås
Där hittar du filmer om beredskap och kan få viktiga push-notiser vid allvarliga händelser.
Läs mer om den nationella kampanjen hos MSB
Sidan uppdaterades den