Det symmetriska höghuset
Bebyggelsemiljön är välbevarad i helhet med detaljer och berättar om för tiden vanliga byggnadsmaterial och tekniker. Byggnaden ligger i kvarteret Gude 1.
"Som en stadsport för innerstaden"
Ritad 1990 av VBB arkitekter, Heikky Nyylend
På en tidigare ödetomt uppfördes den höga 17 våningsbyggnaden, väl synlig i sitt läge intill Norra Ringvägen. Arkitekten säger i en intervju i VLT 1989 -Se huset som en stadsport till innerstaden, för den som kommer från Emausmotet och kör Kopparbergsvägen söderut. Det var det kommunala bostadsbolaget Mimer som lät uppföra projektet som omfattade 86 hyreslägenheter och 23 lägenheter för gruppbostad samt ett källarplan med parkeringsplatser. På fjärde våningen med ett stort panoramafönster byggdes ett 100 kvadratmeter stort gemensamhetsutrymme för hyresgästerna. I VLT år 1992 går det att läsa att Mimer då låtit möblera två lägenheter på åttonde våningen för att under två dagar i mars välkomna allmänheten på öppen visning.
Fasaden har en bottenvåning i rött och grått tegel. Byggnaden artikuleras med flera burspråk med mittrisalit och halvmånedekor. Fönstersättningen är regelbunden och fönstren är försedda med lösspröjs. Vissa fönster är gjorda i reflekterande spegelglas. Tidstypisk lekfull utformning med anspelning på klassisk arkitektur med kolonner och variationer i fasaden med olika kulörer som exempelvis ljusrosa pelare. Byggnaden har tidstypiska material så som kalksandsten, gult tegel och balkonger i plåt och glas. Miljön har formmässigt ett variationsrikt taklandskap.