Korttidstillsyn för skolungdom över 12 år
Ungdomar 13–23 år som har en funktionsnedsättning kan vara på fritidsklubb eller fritidshem före och efter skolan och under lov.
Om korttidstillsyn, fritidsklubb
Fritidsklubben fungerar på samma sätt som andra fritidshem, men är anpassat till ungdomarnas egna förutsättningar och behov.
Verksamheten leds av pedagoger med utbildning om funktionsnedsättningar. Syftet är att ditt barn ska ha något meningsfullt att göra på sin fritid, samtidigt som du som förälder kan arbeta och vet att barnet är i en trygg situation.
Själva verksamheten är gratis. Du betalar bara för de måltider som ditt barn äter på fritidsklubben. Skolan skickar en faktura i slutet av terminen.
Vem kan få?
Fritidsklubben är till för skolungdomar 13–23 år som har en funktionsnedsättning och som omfattas av LSS (lagen om stöd och service till vissa funktionshindrade). Om du vill ansöka om plats till ditt barn ska du göra det innan barnet fyller 13 år.
Så ansöker du
Du som är vårdnadshavare ansöker om plats på fritidsklubben åt ditt barn genom e-tjänst eller blankett.
Du kan få en ansökningsblankett från skolan eller själv ladda ner och skriva ut den. Blanketten heter Begäran om insatser enligt LSS.
Vad händer efter ansökan?
När din ansökan kommit in:
- En biståndshandläggare kontaktar dig.
- Ni bokar ett möte.
- Du behöver ta med aktuella läkarintyg om ditt barns diagnos.
- Handläggaren gör en utredning
- Därefter fattas ett beslut.
Kontakta oss
Kontaktcenter för äldre och personer med funktionsnedsättning
Kontaktcenter hjälper dig med frågor som rör hemtjänst, bostadsanpassning och boenden och övrig hjälp till äldre och personer med funktionsnedsättning.
Besöksadress: Stadshusentrén, Fiskartorget
Öppettider: Vardagar klockan 08.00-16.30.
Telefonnummer: 021-39 27 25
kontaktcenter@vasteras.se