Hitta rätt
Nyheter
-
14 april 2026
Fira Europadagen med oss!
Hur märks EU i Västerås? Den 5 maj, under firandet av Europadagen, bjuder Europa Direkt Västerås in till öppet hus i stadshuset. Kom och upptäck lokala EU‑projekt och hur EU påverkar utvecklingen i Västerås, träffa EU‑experter och ta en fika.
-
7 april 2026
Folkfest på Rocklunda i helgen
Lördagen den 11 april väntas många glada och förväntansfulla människor till Västerås och Rocklunda. Då är det allsvensk hemmapremiär för VSK Fotboll mot IF Elfsborg från Borås på Hitachi Energy Arena klockan 15.00. Dessutom är det semifinal i innebandy mellan Rönnby Tigers och Team Thorengruppen från Umeå i Mälarenergi Arena på lördag klockan 16.00. Samtidigt pågår Mälarenergi Cup fredag–söndag 10–12 april. Det är en av Sveriges största ungdomsturneringar, med 269 innebandylag som håller till i flera av de andra arenorna på Rocklunda.
-
30 mars 2026
Engagera dig i en förening!
Nu kan föreningar efterlysa hjälp från allmänheten via föreningsregistret i systemet Interbook Go. Det kan handla om funktionärer till ett arrangemang, ledare till ett ungdomslag eller uppdrag i styrelsen. Den som är intresserad anmäler sitt intresse direkt till föreningens kontaktperson.
-
23 mars 2026
Webbinarium för dig som är 18 år och vill resa gratis med tåg i Europa
Är du 18 år och sugen på att upptäcka Europa? Nu har du chansen! Snart öppnar ansökan till DiscoverEU, EU:s satsning där unga får resa gratis med tåg i Europa.
Det här händer
-
26 april 2026
Barnsöndag på Växhuset
Välkommen till Barnsöndag på Växhuset! En familjedag med olika aktiviteter som riktar sig till barn mellan 3 och 6 år. Dörrarna öppnas klockan 10.00 och dagen bjuder på massor av kul.
-
9 maj 2026
Öppet hus på Kulturskolan!
Välkommen att prova på allt som Västerås Kulturskola har att erbjuda! Lördagen den 9 maj har vi öppet hus.